Vječne polemike oko pozitivne i negativne strane nautičkog turizma u nas morale bi konačno presahnuti nakon ovogodišnje Viške regate, rekordne po broju sudionika i po općem efektu koji je ta sportska manifestacija proizvela u finišu turističke sezone na tom otoku izuzetne privlačnosti svakome putniku.
Vis i Viška regata, kao jedan zorni primjer u malom, pobijaju opipljivim argumentima sve skeptike u pogledu nautičkog turizma jer je Vis tog vikenda bio «prebukiran» u svakom smislu, gotovo nemoguće je bilo naći slobodno mjesto i po sobama ili apartmanima, a tako i po konobama. Domaćin je savršeno dočekao jedriličarsko «iskrcavanje» na višku rivu, vezove na Kutu i uopće posvuda u golemoj viškoj uvali.
INVAZIJA 200 BRODOVA
- Napunili smo im Vis u svakom pogledu, a oni su to jedva dočekali i priredili nam kao i svake godine, ali i ove godine još bolje, niz iznenađenje, najrazličitije vrsti zabave, kvalitetnih priredbi i ukupne ponude, tako da to postaje kao šlag na tortu sezone i to u zagrljaju sporta i turizma, mišljenje je legendarnog jedriličara Filipa Zlatana Zoričića.
Nije mala stvar prihvatiti invaziju od 200 brodova koliko ih je uplovilo 17. listopada u petak za oproštajni vikend nakon što je u biti sezona već bila završena kao i svake godine. Nogometnim rječnikom Vis sredinom listopada u pravilu zabija odlučne golove u «sučevoj nadoknadi». To je dokaz da se nautički turizam ne mora događati stihijski, sam od sebe, nego ga se može i provocirati, izazivati, potaknuti, organizirati…
Serija velikih jedriličarskih događaja zbiva se na kraju sezone, Labudove regate Mrduja i Viška te spektakularna talijanska Barcolana na sjeveru Jadrana. Taj brend može se razvijati i dalje a najvažnije je unaprijediti tzv. Infrastrukturu, svako uplovljavanje nautičara nije samo uplovljavanje u luku nego u ukupnu turističku sposobnost toga mjesta, sve je odmah na provjeri, putnici s mora obožavaju izlet na kopno, dobro se vezati, lijepo pristati sa svim mogućim uvjetima a onda ako se može i u brda na janjetinu i provod.
ZANIMANJE STRANACA
Osobitost Viške regate je subota, drugi dan jedrenja kad pristigli jedriličari imaju okršaj u luci što je mali spektakl za svakog i u tom ugođaju oživjelo bi i napušteno mjesto a kamoli ne naši otočki gradići sa svim svojim originalnostima. Viška regata je najbolji dokaz koliko svaki metar rive na našoj obali predstavlja život otprilike kao i cesta ali istodobno su bitni i svi drugi uvjeti pogodovanja nautičarima koji obogaćuju turističku sezonu svojim svestranim interesom za podneblje kamo dojedre naravno sa znatiželjom u krmu i dobrim apetitom u svakom smislu.
Viška regata je ove godine okupila 159 jedrilica za jubilarnu sedamdesetu regatu. A koliko je atraktivna vidi se i po broju inozemnih jedriličara (30-tak brodova). Gotovo tradicionalno pobjede odnose Slovenci.
- Uživamo jedriti na Viškoj, redoviti smo već godinama a i pobjeda smo dosta uknjižili – dok su primali čestitke i pokale kao najbolji brod u OPEN razvrstanju, kazao je Samo Žvan, skiper jedrilice Generali iz JK Mariborčanka-Slovenija. Tek im je žao što ne mogu stići i na još jednu velebnu Labudovu regatu, onu Mrdujsku regatu, budući im je poprilično nezgodno iz Slovenije doći u Split, pa opet na sjever Jadrana na Barcolanu, te nazad odmah na Višku regatu, izjavio je pobjednik za Slobodnu Dalmaciju i Labudovu stranicu.
Tako su u OPEN-u slavili Slovenci, a u ORC-u Biograđani, jedriličari broda X-cite skipera Luke Šangulina.
Ujedno se, uoči svečane dodjele najuspješnijim posadama u 10 skupina OPEN razreda i dvije u ORC-u, okupljenim obratio i Ivan Mažuranić, predstavnik YC Geneva, inače potomak bana Mažuranića.
SEZONA NAKON SEZONE
Višani su gostima uz Višku regatu priredili niz događanja, osim Regate u Viškom portu, na Kutu u subotu zanimljiva je bila zafrkancija s Trećim Otvorenim prvenstvom u sporom pušenju kubanskih cigara u organizaciji cigar kluba MAREVA iz Splita, pa niz domjenaka i degustacija u organizaciji Turističke zajednice Visa i grada Visa, počevši od obilježavanja manifestacije Dani kruha, dani plodova zemlje, za koje brinu učenici osnovne škole Vis, te dalje uz dodjelu pokala pobjednicima regate u Viškom portu što je popraćeno prodajom autohtonih viških sorti vina, rakija i likera te ostalih viških specijaliteta u organizaciji Udruge Butiga…
Tko bi sve nabrojio, tradicionalni brujet na fažol čime se dočeka jedriličare i još puno toga čega se sjete organizatori Grad Vis, Turistička zajednica, jedriličarski klubovi Labud i Vis, svake godine za drugi vikend u listopadu. Najprestižniji jedriličarski spektakl krstaša u Hrvatskoj recept je za brendiranje hrvatskog nautičkog turizma i jasan odgovor onima koji u nautičarstvu vide bilo kakvu turističku štetu.