Srednja Dalmacija kao centar svita... Ko bi reka!
Sliči na zafrkanciju ali iz dana u dan Hrvatska je sve bliže samim vrhovima, top-destinacijama u turizmu, sve poznatija kiao zemlja mora, pomorstva, nautičkog turizma, sporta i kulture mora, pa kulture brodograditeljstva, maritimne baštine počevši još od velikog uspjeha falkuše na Svjetskoj izložbi u Lisabonu 1998.
S tim brendom svatko bi Hrvatsku vidio u samom vrhu i svjetskog gospodarstva, biznisa i standarda, međutim, još će trebati vremena da se oplode prednosti hrvatskih bogatstava u njedrima goleme povijesti, kulture, umjetnosti i tradicije na našoj obali Jadrana. Jedna od parada u smislu izložbe hrvatskih prednosti svakako je u 2016. godini bio spektakularni rođendan Starog Grada na otoku Hvaru koji postoji već 24 stoljeća.
Bio je to festival mora, mornara i brodova, festival Dani u vali, ali u vali koja je duboka 4 nautičke milje i time jedinstvena na Jadranu a među najprivlačnijima i na svijetu što je uostalom i privuklo stare grčke moreplovce kad su u nju uplovili prije 2400 godina i time odredili rođendan gradiću koji se zadnjih par godina vinuo u svjetske visine.
Predsjednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović svojim pokroviteljstvom je tome festivalu u rujnu 2016. dala poseban značaj, ton i jamstvo da će se festival prirediti i 2017. godine a ne samo ove u kojoj se slavilo 2400 godina Paiza na otoku Hvaru. Bitno je to jer pokretanje festivala Dani u vali nije bilo isključivo vezano za rođendan tog gradića nego i za jednako bogatu povijesno-kulturnu tradiciju fenomena koji se zove brod.
Da nije bilo broda, tko zna kad bi se rodio 2400 stari Stari Grad, jer priroda je tu odigrala presudnu ulogu, ali brod je rezultat čovjekove kreativnosti. Kalafati su u svijetu brodograditeljstva prepoznati i cijenjeni kao umjetnici. A parada starih i novih brodova i brodica u Starome Gradu na festivalu Dani u vali nije bila samo lokalni događaj nego himna hrvatskoj maritimnoj baštini koja se zove brod. I na ovim stranicama duže već postoji rubrika „Što je to brod“ (časopis Lučke uprave LUČKI VJESNIK/PORT NEWS) u kojoj se podupire i prezentira to kulturno bogatstvo Hrvatske.
Svakako festival Starog Grada Dani u vali nije zamišljen drukčije nego kao jedna mjerodavna prezentacija Hrvatske i njenih prednosti u svijetu turizma, pomorstva, brodograditeljstva, tradicije povijesno-kulturne vrijednosti što sve skupa vodi i boljem životu svakog čovjeka željnog između ostaloga i znanja.
Nekidan su se odgovorni za festival Dani u vali sastali ne samo Starograđani nego i stručnjaci kompetentni za sve aspekte tog Hrvatskoj zanimljivog spektakla koji je još jednim nastupom uvrštava u sam svjetski vrh. Na fotografijama tog dana, 14. studenoga 2016. – vidi se kako naše staro malo misto nikad ne spava, sastaju se kod poteštata Vinka Maroevića kako bi Dane u vali priredili i 2017. godine, pa se sastaju i preko puta zbog hotela Helios koji kako se vidi na slici može biti spektakularna tribina idućem festivalu i paradi jedrenjaka i brodova. Jer tog dana se upriličo i sastanak vezan za vraćanje Heliosa u život a sam grad Stari Grad je svakako u financijskim problemima i bez pomoći ukupne Hrvatske sam nikako ne može prirediti pravi svjetski spektakl za prezentaciju Hrvatske.
Tog dana su radili i bageri na rivi s druge strane starogradske uvale s vezovima i za domaće brodice te za rivu i ugodnu šetnju prema hotelima i crkvi Sv.Jerolima. Stari Grad nikad ne spava. A i otok Hvar je proglašen u uži izbor najljepših otoka na svijetu.