Splitski festival jedrenja u Splitu drži rujan i listopad odlaskom ljeta i biseri su spektakli Labud Classic, Mala Mrduja, te glavni događaji Mrduja i Viška regata. U jezgri toga slavljenja sporta drukčijeg i osobitog naravno „gori“ najstariji splitski klub dogodine stogodišnjak, JK Labud.
Labud Classic kao natjecanje tradicijskih uglavnom drvenih brodova pokazuje bogatstvo hrvatske maritimne tradicije, a Mala Mrduja otkriva buduća bogatstva pokoljenja što dolaze prenoseći ljubav prema jedrenju na najmlađe naraštaje.
ZA STOTKU
Dogodine za Labudovu stotku ovaj Festival kao jedinstveni međunarodni projekt uključit će i dodatni kulturni, eno-gastro i zabavan sadržaj, te će se Labud pokazati u svjetlu simbola hrvatske i europske tradicije, s težnjom stvaranja najpoznatijeg jedriličarskog festivala na Mediteranu.
Ne dam ljetu da ode, tako bi se moglo nazvati super-zamišljeni festival splitskog jedrenja krajem ljeta kad se na prvih smiraj jeseni razviju, razbuktaju jedra i jedriličarska scena na Jadranu počinje bujati, podiže se opet zastor i uzbuđenja se vraćaju na vjetru, kako je ispričao stalni dežurni jedriličar i reporter Lučkog vjesnika/Port Newsa dr Damir Kraljević:
- U dva i pol mjeseca gotovo svakog vikenda ugura se poneka regata, ponekad i dvije u splitskom akvatoriju. Najznačajnija je Splitski festival jedrenja u organizaciji Labuda, nestora onog Splita od mora, stogodišnjaka, reminiscencijom na doba rijetkih tradicijskih drvenih brodova ili modernije građe starijih od 30 godina, pa s vjetrom „šotobraco“ do Bobovišća i natrag - Labud Classic.
POPUT BARCOLANE
Potom tradiciju puštamo u ruke najmlađih u tjednu Male Mrduje, zapravo Mrduje optimist kupa in memoriam Boris Vujnović (ugledni Labudov predsjednik u dva mandata), riječi su dr Kraljevića: Optimist kup se vedro okreće uz buduće jedro prema rađanju novih budućnosti i meštara jedrenja s ovog podneblja.
Zatim slijedi tjedan jedne od najmasovnijih regata na istočnom dijelu Jadrana, regata oko otočića Mrduje u splitskim vratima. Ove godine 93-a po redu okupila je 170 posada od kojih je 126 prošlo ciljem, bilo u Splitu, bilo pomoćnim na samoj Mrduji. Splitska Barcolana.
Festival završava tradicionalno Viškom regatom, trodnevnim spektaklom jedrenja od Splita do Visa kroz Splitska vrata u dužini od 29 nautičkih milja. Ove godine se vozila po osamdeseti put i uobičajeno je privukla veliki broj zainteresiranih posada što uigranih posada, što rekreativaca u iznajmljenim plovilima koji ne žele propustiti trodnevni spektakl jedrenja kako u Splitu, tako i u Visu.
VRATITI SE MORA
Ove godine od 151 prijavljene jedrilice 113 je ostvarilo plasman uzimajući u obzir vrlo teške uvjete prvog dana natjecanja do Visa kada je jako jugo od 15-25 čvorova uz visoke valove, pogotovo od Paklinskih otoka do Visa značajno otežavali lagodno jedrenje. Uz to i kiša.
Slobodan dan u Visu osim tradicionalnog odmora i uživanja u lokalnim gastronomskim delicijama zaslužuje sve pohvale i domaćinu grada Visa i turističkoj zajednici Visa na prekrasnoj organizaciji i gostoprimstvu čime su omogućili da se gotovo više od tisuću jedriličara osjeća ugodno i požele se vratiti i iduće godine!
To je misija – čak i nova klimatska moda priziva cjelogodišnju nautičarsku i turističku sezonu!